Seime priėmėme naujos redakcijos Fitosanitarijos įstatymą, patikslindami ir suderindami fitosanitarinio reguliavimo nuostatas su Europos Sąjungos teisės aktais, užtikrinant efektyvesnę augalų apsaugą nuo kenkėjų. Seimo Kaimo reikalų komitetas, kuriam pirmininkauju, šiai įstatymo redakcijai pritarė.
Įstatyme nustatyti privalomieji fitosanitarijos reikalavimai profesionaliems veiklos vykdytojams ir kitiems asmenims, vykdantiems veiklą, susijusią su augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sodinimu, selekcija, auginimu, dauginimu ir priežiūra, įvežimu į Lietuvą ar Europos Sąjungos teritoriją, vežimu tranzitu, išvežimu iš teritorijos, rinkimu, sandėliavimu, pakavimu, tiekimu rinkai, taip pat įskaitant ir nuolatinę prekybą bei perdirbimą.
Patobulintame Fitosanitarijos įstatyme reglamentuotos Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM fitosanitarinės priežiūros ir kitos oficialios veiklos nuostatos, nustatyta leidimų išdavimo tvarka, jų galiojimo sustabdymo, panaikinimo bei šių sprendimų panaikinimo pagrindai.
Naujai priimtas įstatymas suteikia teisę Augalininkystės tarnybai savarankiškai vykdyti privalomų fitosanitarinių priemonių taikymą, kai žemės valdos savininkai ar valdytojai to neatlieka. Dažniausiai pasitaikanti augalų kenkėjų liga Lietuvoje yra bulvių žiedinis puvinys ir bakterinė degligė. Bakterinė degligė paveikia obelis, kriaušes, gudobeles, šermukšnius ir kitus erškėtinių šeimos augalus, greitai plinta per žiedus, vėją, lietų, vabzdžius, įrankius, labai pavojinga sodo augalams, greitai sunaikina visą sodą. Tuo tarpu bulvių žiedinis puvinys specifiškai paveikia bulves (ypač sėklines), užkrėstos bulvės ilgai išlieka latentinėje (be simptomų) formoje, sunku aptikti, užkrėsta sėkla gali platinti ligą daugelį metų.
Įstatymas įsigalios šių metų lapkričio 1 d.
Seimo posėdžio transliacijos vaizdo įrašą galima peržiūrėti čia: