Šiandien EP narys Bronis Ropė tiesiogiai iš Briuselio internetu vedė pamoką Tauragės mokiniams, kur pasakojo apie Europos Sąjungos struktūrą, vertybes, finansavimą ir tvarumą. Pradėjęs pamoką parlamentaras vaikų klausė, ar vaikai rūšiuoja atliekas namuose ir kiek turi skirtingų šiukšliadėžių vienoje vietoje? Pasak parlamentaro, šiukšliadėžių turėtų būti keturios – maisto atliekoms, plastikui, popieriui ir metalui.
Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos mokytoja Vida Baltrušaitienė, pristatydama mokyklą, sakė, kad jų švietimo įstaiga vis labiau įsitraukia į tvarias iniciatyvas, kuriomis siekiama puoselėti aplinkosaugą. „Dalyvaujame EnergySmart projekte, kurį organizuoja „Ignitis“, sodinome medelyną ir šiuo metu naudojame mokykloje pačių pasigamintą elektros energiją iš saulės, nes esame įsirengę saulės kolektorių ant mokyklos stogo.“ – sakė mokytoja. Mokytoja Vida džiaugiasi, kad Tauragėje važinėja elektriniai autobusai, kurie neteršia aplinkos CO2 dujomis.
Parlamentaras mokiniams kalbėdamas apie tvarumą, kvietė mokinius įsitraukti į žaidimą, kurio metu mokinys savaitę turėtų gyventi išmesdamas 0 atliekų (angl. „zero waste“). „Pradėkime nuo savęs ir pabandykite bent savaitę išgyventi tvariai, einant į parduotuves neštis savo tarą ir maišelius, kurių netektų vėliau pirkti ir išmesti.“ – sakė B. Ropė.
Pamokos metu nemažai dėmesio skirta ir žiedinei ekonomikai. „Atlieka turi tapti žaliava, o tai yra vienas iš pagrindinių žiedinės ekonomikos principų bei uždavinių. Negana to, turime ne vien keisti daiktus ar įrenginius naujais, tačiau juos galėti remontuoti. Džiugu, kad parlamente priėmėm taisykles, kuriomis vadovaujantis gamintojai turės užtikrinti, jog bus leidžiamos atsarginės gaminio dalys ir žmogui suteikiamas pakaitinis įrenginys. Kitas sprendimas – universalių kroviklių su USB jungtimi, kurie tiks bet kuriam mobiliojo įrenginio modeliui, atsiradimas.“ – akcentavo parlamentaras.
Tvarus gyvenimo būdas neatsiejamas ir nuo maisto vartojimo. Olandijoje mokyklos sveria savo maisto atliekas, kurios sukaupiamos iš mokyklų valgyklų, kai tenka išmesti dalį pagaminto maisto, nes mokiniai jo nesuvalgo. Parlamentaras Bronis Ropė kvietė mokinius įsitraukti į žaidimą, kurio metu būtų skaičiuojama, kiek maisto valgykloje vienas ar kitas mokinys paliko savo lėkštėje ir jį sverti. „Ar įsivaizduojate, kad vien Europoje kasmet išmetama 88 mln. tonų maisto. Milžiniškas kiekis maisto yra prarandamas, nors tam, kad jį pagaminti reikėjo didelių resursų bei darbo – ūkininko, perdirbėjo, pakuotojo, išvežiotojo ir prekybininko. Raginu Lietuvoje veikiančius prekybos centrus, kad pastarieji labdaros ir paramos organizacijoms atiduotų visą nespėjamą parduoti maistą, paliekant laiko iki jo galiojimo termino pasibaigimo.“ – pasakojo B. Ropė.
Europarlamentaro atstovė Tauragėje Jolanta Vaitiekienė džiaugiasi, kad Martyno Mažvydo progimnazija – viena inovatyviausių mokyklų mieste, kurios bendruomenei aktualūs klimato kaitos ir tvarumo klausimai. „Šaunu, kad mokytojos ne tik kalba su vaikais apie tvarumą, tačiau ir skatina įsitraukti į tokias veiklas. Tai leidžia dar mokyklos suole formuoti reikiamus vaikų įgūdžius, kai kalbame apie rūšiavimą ir tvarų gyvenimo būdą.“ – sakė J. Vaitiekienė. Europarlamentaro atstovė dėkojo už šiltą priėmimą ir įteikė Bronio Ropės dovanas pedagogėms ir vaikams.