EP narys Bronis Ropė: „Įveskime PVM lengvatą maistui“
2023-02-28

Ekonominio sunkmečio neigiamas pasekmes galima būtų palengvinti žmonėms, jei Lietuvoje būtų pasekta Lenkijos, Ispanijos ir kitų valstybių pavyzdžiu, kai maisto produktams yra taikoma pridėtinio vertės mokesčio lengvata. Nors infliacija šalyje sumažėjo ir šiandien siekia 20 proc., mėnesinis darbo užmokestis „į rankas“ kilo neženkliai, maistas stipriai neatpigo ir ženkliai pabrango būsto paskolos. Pavyzdžiui, pernai metų 3-iąjį ketvirtį mėnesinis vidutinis darbo užmokestis siekė 1126,7 eurus, tuo tarpu 4-ąjį ketvirtį sudarė 1184,4 eurus. Maža to, gerokai padidėjo palūkanų normos už būsto paskolas, kurios šiandien siekia net 3,5 proc. ir yra vienos didžiausios Europos Sąjungoje.

Šių metų sausio mėnesį maisto kainos lyginant su pernai metų gruodžiu, atpigo tik 1,5 proc. Maisto produktų kainos vis dar išlieka aukštos – skaičiuojamas maisto pabrangimas siekia 33,2 proc. Negana to, remiantis Oficialios statistikos portalo duomenimis, galima matyti, kad kai kurių maisto produktų kainos šiemet netgi paaugo. Lyginant su pernai metų gruodžiu, 2023 metų sausį pabrango sūdyta ir rūkyta mėsa bei žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai ir vaisiai. Šiemet atpigo pieno produktai, tokie kaip jogurtas ar sūris ir varškė.

Norint pasiekti, kad žmonės galėtų įpirkti maistą ir susimokėti už pabrangusias paskolas bei padengti komunalines išlaidas, vertėtų laikinai įvesti PVM lengvatą būtiniausiems maisto produktams.

„Kodėl Vyriausybė nenori padėti šalies žmonėms ir atpiginti maisto produktus? Ypač svarbu atpiginti būtiniausius maisto produktus senjorams ir jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, kurios šiandien turi gerokai daugiau mokėti už būsto paskolas.“ – sakė Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

PVM maistui taikomas kitose ES šalyse

Šiuo metu Lietuvoje yra taikomas 21 proc. PVM tarifas, tuo tarpu Vokietijoje PVM tarifas siekia 19 proc., Liuksemburge – 16 proc. Lenkija pratęsė lengvatinį PVM tarifo galiojimą maisto produktams, tokiu būdu siekdama apsaugoti nuo infliacijos padarinių šalies žmones. Nulinio PVM tarifo taikymas maisto produktams, lenkams leido sutaupyti net 7,6 mlrd. zlotų.

Nulinis PVM tarifas Lenkijoje taikomas svarbiausių maisto produktų krepšeliui, kuris susideda iš vaisių, daržovių, mėsos, pieno ir grūdinių produktų. Kaimyninėje šalyje nulinis PVM tarifas pradėtas taikyti nuo pernai metų vasario 1 dienos, kai visą Europos Sąjungą ištiko ekonominė krizė dėl staigiai pabrangusių energijos išteklių ir į rekordiškas aukštumas šoktelėjusios infliacijos. Prieš ekonominę krizę, Lenkijoje maisto produktams taikytas 5 proc. PVM lengvatinis tarifas.

Lenkijos Vyriausybė pastebi, kad taikytas lengvatinis PVM tarifas maisto produktams leido sumažinti infliaciją 3–4 procentiniais punktais, o svarbiausia apsaugoti lenkų šeimas nuo ekonominio sunkmečio, pasiūlant antiinfliacinį skydą.

PVM lengvatos taikymo maisto produktams idėja tampa vis populiaresnė ir Vokietijoje. Vokietijos Žemės ūkio ministras Cem Özdemir pasiūlė įvesti šalyje nulinį PVM tarifą vaisiams ir daržovėms. Pasak ministro, PVM panaikinimas užtikrintų, kad sveikesnis maistas būtų labiau prieinamas didesnei daliai žmonių, kai po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą smarkiai išaugo maisto produktų kainos.

Ispanijos Vyriausybė norėdama įveikti pabrangusio pragyvenimo krizę, jau taiko PVM lengvatą maisto produktams. Pagrindiniai maisto produktai, tokie kaip duona, miltai, pienas, sūris, kiaušiniai, vaisiai, daržovės, ankštiniai augalai, bulvės ir grūdai nebūtų apmokestinami išvis, todėl jiems nebūtų taikytas 4 proc. PVM tarifas kaip buvo anksčiau. Kitų maisto produktų PVM tarifas būtų mažinamas nuo 10 proc. iki 5 proc. Tarp tokių produktų – aliejus ir makaronai. Lyg to būtų maža, ispanų valdžia patvirtino, kad beveik 4,2 mln. mažas pajamas gaunančių ispanų šeimų galėtų gauti po 200 eurų.

Reaguojant į ekonominį sunkmetį, PVM tarifą iki 5 proc. maistui ir restoranams sumažino Estija, Latvijos parlamentas taip pat svarstė sumažinti PVM tarifą, kuris siektų 5 proc. dydį ir galiotų trejus metus.

PVM lengvata gali padėti išgyventi lietuviams

Ženkliai nedidinant gyventojų pajamų ar vaikų išmokų, viena iš priemonių, kuri leistų žmonėms palengvinti pragyvenimą – PVM lengvatos įvedimas maistui. Pasak Oksfordo universiteto Verslo centro, laikino PVM tarifo sumažinimas būtų reikšmingas namų ūkiams, kurie turi finansinių įsipareigojimų, tokių kaip būsto paskolos ar vartojimo paskolos. Kas antra šeima Vilniuje šiandien yra įsipareigojusi bankams, nes turi įsigijusi būstus su paskolomis.

Tai, kad PVM sumažinimas maistui leistų sušvelninti maisto produktų kainų šuolį, pastebėjo ir Europos Komisija. Dar pernai metais Europos Sąjunga leido atnaujinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) direktyvą, išplečiant prekių ir paslaugų sąrašą, kurioms būtų galima taikyti lengvatinį tarifą. Vadinasi PVM mokesčio tarifas maistui galėtų būti koreguojamas nacionalinės valdžios, jei tik pastaroji norėtų tą daryti. Kiekviena Europos Sąjungos valstybė turi teisę taikyti lengvatinį tarifą priklausomai, kokiems sektoriams nori numatyti tokią lengvatą, įvertinant tokios lengvatos poveikį valstybės biudžeto pajamoms ir finansines šalies galimybes.

Laikinas PVM mažinimas Europos Komisijos atliktame kainų poveikio tyrime įvardijamas kaip efektyvus įrankis. Atliktas maisto kainų Ispanijoje ir Vokietijoje tyrimas atskleidė, kad po PVM lengvatos įvedimo, maistas ispanams atpigo. Maisto kainų tyrimas vertino maisto kainų pokytį minėtose šalyse pradedant nuo pernai metų gruodžio mėn. 28-30 dienų ir iki šių metų sausio 2-4 dienos. Remiantis tyrimu, sūrio kainos Ispanijoje sumažėjo 3,5 proc., kai tuo pačiu metu Vokietijoje sūris brango 1 proc. Vaisiai ir daržovės taip pat atpigo daugiau nei 3 proc.  Mažiau atpigo duona, pienas ar aliejus– nuo trečdalio iki dviejų trečdalių procentų.

PVM mažinimas leistų padidinti gyventojų perkamąją galią, kuri, deja, vis dar negali varžytis su Vakarų Europos valstybėmis. Lietuvoje minimali mėnesio alga „prieš mokesčius“ šiemet siekia 840 eurų, tuo tarpu Vokietijoje tokia alga sudaro 1981 eurus, o Ispanijoje – 1167 eurus. Nepaisant gerokai atsiliekančių atlyginimų, už maistą Lietuvoje mokame kaip turtingieji Vakarų europiečiai ar netgi daugiau.  

Kiek dar laiko Vyriausybė atiminės duonos kąsnį iš žmonių taikydama 21 proc.  PVM tarifą šalyje esant rekordiškai 20 proc. infliacijai? Finansų ministerijos atstovai giriasi padidintais mokytojų ir dėstytojų atlyginimais, kurie lyginant su 2020 metais šiemet padidėjo 26 proc. ar kultūros ir meno darbuotojų dosnesniais atlyginimais, kurie paaugo 33 proc., neįvertindami, kad tuos padidintus atlyginimus „suvalgo“ infliacija, išbrangęs maistas ir komunalinės paslaugos bei būsto paskolos.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com