Kodėl negalima bandyti spręsti milžiniškai iškilusių maisto kainų, įvedant laikinas lengvatas? Ar lauksime tol, kol žmonės nebeįpirks maisto?
Lietuvoje įvestas laikinas centralizuoto šildymo, viešbučių ir viešojo maitinimo bei nuolatines draudimo, finansų ir kitas PVM lengvatas irgi galima vadinti populistinėmis, nors savaime suprantama, kad tai mažina šių paslaugų savikainą ir kainą žmonėms.
Nesuprantama, kodėl Lenkijos pavyzdys, kai pastaroji šalis sumažino PVM tarifą iki 0 proc. laikomas ydingu ir šios šalies valdžios taikomos priemonės yra įvardijamos kaip populistinės. Paprasčiausiai kaimyninės šalies valdžia tokia priemone siekia apsaugoti gyventojų galimybes įpirkti maisto produktus. Negana to, Lenkijoje fiksuojama mažesnė infliacija nei Lietuvoje, kuri šiandien sudaro net 22,9 proc.
Panašu, kad pasak Premjerės Europos Sąjungoje lyg po lietaus kaip grybai dygsta ‚,populistinės‘‘ valstybės, kurios taiko įvairiausias lengvatas. Viena iš tokių – Ispanija, kuri irgi mažina PVM svarbiausiems maisto produktams ir skirs po 200 eurų sieksiančias išmokas tiems namų ūkiams, kurių pajamos per metus yra mažesnės negu 27 tūkst. eurų.
Tai, kad ekonomiką krečia didelis šokas – jokia naujiena. Svarbiausia, kad žmonėms tampa sudėtinga išgyventi, todėl tokios sudėtingos ekonominės situacijos akivaizdoje, šalies valdžia privalo pasiūlyti priemones, kurios palengvintų žmonių finansinę padėtį, kai daugiau nei penktadalį pajamų šalies gyventojai turi išleisti vien maistui.
Neabejotinai bet kokių lengvatų taikymas generuoja papildomas išlaidas iš biudžeto, kurios galėtų būtų panaudotos pensijų ar atlyginimų didinimui bei kitoms svarbioms sritims, tačiau atsižvelgus į rekordišką maisto produktų pabrangimą, kai sūris ar varškė per šiuos metus pabrango 56,2 proc., cukraus kaina išaugo iki 60,0 proc., miltų kaina padidėjo net 60,7 proc., o pigiausias maisto prekių krepšelis kainuoja net 63 eurus – reikalauja sprendimų! Taip, šalies biudžetas praras dalį lėšų dėl lengvatų, bet tos suteiktos lengvatos padės žmonėms išgyventi.
Didelės energetikos ir maisto kainos atitinkamai generuoja papildomas pajamas į biudžetą, todėl bent dalis jų turėtų būti grąžinta tiesiogiai vartotojams, pavyzdžiui mažinant būtiniausių maisto produktų PVM tarifą.
Jei ši valdžia nepalaiko PVM lengvatos maistui, tuomet tegul papildomai lėšas skiria pensijoms ir vienišų tėvų socialinėms išmokoms. Premjere, pradėkime rūpintis savo piliečių gerbūviu!
Delfi
Kodėl negalima bandyti spręsti milžiniškai iškilusių maisto kainų
2023-02-14