Nutolę nuo sostinių ar didesnių miestų regionai
2022-12-16

Nutolę nuo sostinių ar didesnių miestų regionai – neišvengiamai reikalauja papildomos Europos Sąjungos paramos! Jei neskirsime tokiems atitolusiems regionams paramos, jau neužilgo susidursime su problema, kai mažuose miesteliuose ar kaimo vietovėse, tiesiog, nebeliks gyvenančių žmonių. Be kita ko, neatmesčiau, kad norint paskatinti žmogų likti gyventi atokesniame nuo sostinės ir regiono centro mažame miestelyje ar kaimo vietovėje, ateityje turėsime mokėti pinigus, nes kas tokie pasiryš auginti vaikus, kurti šeimas ar dirbti, jei regionuose nebeliks ligoninių, mokyklų ir žmonės iš regionų toliau uždirbs gerokai mažiau nei sostinėje. O gal kaip Italijoje, kad pritraukti naujų gyventojų ir atgaivinti mirštančias bendruomenes, Lietuvoje pradėsime siūlyti įsigyti nekilnojamojo turto už 1 eurą?

Tam, kad žmonės regionuose pasiliktų ir ateityje neturėtume skirti milžiniškų lėšų regionų gaivinimui – turime dabar didinti finansinę paramą regionuose gyvenantiems žmonėms. Papildomos lėšos regioninei politikai leistų užtikrinti, kad šiuo metu regionuose gyvenančių šeimų vaikai pasiliktų gyventi ir dirbti savo gimtuosiuose miestuose ir vietovėse. Ne gana to, šiandien skirdami paramą sutaupytume ateities sąskaita, nes papildomos lėšos regionams leistų užtikrinti, kad bent kažkas liktų gyventi regionuose, o ne didmiesčiuose, todėl neturėtume išlaikyti ir prižiūrėti vien tuščių šalies teritorijų bei infrastruktūros.
Pasienio regionai, esantys šalimai išorinės Europos Sąjungos sienos, o ypač besiribojantys su Baltarusija ar Rusija – susiduria su papildomais iššūkiais. Deja, bet per šias sienas ne tik gabenama kontrabanda, bet ir vykdomi nelegalūs žmonių gabenimai. O tai reiškia, kad tokie regionai turėtų gauti gerokai didesnį finansavimą, kad būtų galima prisidėti prie sienos apsaugos ar migrantų integracijos.

Kitas svarbus klausimas – bazinių paslaugų paketo teikimo žmonėms, kurie gyvena mažuose miesteliuose ir kaimo vietovėse, užtikrinimas. Žmonės negyvens regionuose, jei čia negaus švietimo, kultūros ar sveikatos paslaugų. Tokie žmonės kursis ten, kur nereikia iki mokyklos ar darželio vežti vaiką po 20 km pirmyn ir atgal. Bazinių paslaugų teikimas – būtinas, jei norime regionuose išlaikyti gyventojus! Turime įpareigoti valstybes nares išlaikyti paslaugas regionuose, jei tokiems regionams ar mažiems miesteliams suteikiame Europos Sąjungos lėšas. Be kita ko, žmonės, gyvenantys regionuose turi aiškiai žinoti ir būti informuoti, ar šalimais esanti ligoninė ar mokykla nebus uždaryta, kad galėtų planuoti savo šeimų ateitį ir gyvenimą!

Iki šiol Lietuvos kaimo gaivinimui skatinti naudojome kaimo plėtros programos priemonę ,,LEADER‘‘, kuri numatė paramą ekonomikos, socialinės ir aplinkos problemų sprendimui bei bendruomeniškumo skatinimui kaime. Labai gaila, kad ateinančiam laikotarpiui ,,LEADER“ programai numatoma skirti gerokai mažiau lėšų, lyginant su ankstesniu laikotarpiu.

Viena vertus, kalbame apie paramą ir pagalbą regionams, kita vertus – mažiname paramą regionams. Tai reiškia, kad tik tuščiai kalbame apie regioninę politiką! Negana to, labai neramu, kad Europos atsigavimo fondo programos lėšos, skirtos ekonomikos gaivinimui, diegiant skaitmenizavimą ir kuriant naujas darbo vietas, nepasieks regionuose gyvenančių žmonių, o bus panaudotos tik sostinėje bei didmiesčiuose. Juk žmonių pragyvenimo lygis Vilniuje ar kituose šalies didmiesčiuose yra gerokai didesnis už tų, kurie gyvena kaimiškose vietovėse. Turime užtikrinti, kad valstybės narės įsipareigotų nedidinti ekonominių ir socialinių skirtumų tarp turtingų ir skurdžių šalies regionų.

 

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com