Atskirtis tarp Vilniaus ir kitų Lietuvos regionų – išlieka didelė
2022-11-16

Atskirtis tarp Vilniaus ir kitų Lietuvos regionų – išlieka didelė, o kai kuriose šalies savivaldybėse atotrūkis tarp vidutinio darbo užmokesčio siekia net 577 eurus! Remiantis Statistikos departamento duomenimis, šių metų antrąjį ketvirtį Vilniuje ir sostinės apskrityje vidutinis mėnesio atlyginimas prieš mokesčius sudarė 1978 eurus, tuo tarpu Tauragės regione – buvo vienas mažiausių ir siekė tik 1401 euro.

Matant tokius žmonių atlyginimų skirtumus, kyla natūralus klausimas, ar Sanglaudos fondo pinigai, skirti mažinti atskirtį tarp turtingesnių ir mažiau turtingesnių Lietuvos regionų, yra naudojami tinkamai? Juk Sanglaudos lėšas Europos Parlamente patvirtinome dar praeitoje kadencijoje, nustatydami tam tikras taisykles, kurių valstybės narės turi laikytis naudojant šio fondo pinigus. Tačiau, panašu, kad tik kitąmet prasidės pirmieji konkursai Sanglaudos pinigams – deja, bet kaip visada vėluojame 2 ar 3 metus, o vėliau atsilikę staiga skubame išnaudoti pinigus. Matyt, kai taip vėluojame, šiemet naudojame dar tik 2020 metų Sanglaudos fondo lėšas.  

Mane neramina Sanglaudos politikos ateitis ir finansinės perspektyvos, nes panašu, kad fondo pinigai tampa nacionalinių valdžių papildomais biudžetais, kuriuos skirtingos Europos Sąjungos šalys pasitvirtins ir neturės derinti su Europos Parlamentu. Tai reiškia ne ką kitą, bet tai, kad Sanglaudos fondo lėšų išsidalinimas priklausys nuo to, kam tokias lėšas norės atiduoti skirtingų šalių Vyriausybės.

Lietuvos Vyriausybė nederino su Parlamentu, kam ketina skirti Sanglaudos fondo pinigus, o tik pradėjo leisti šiuos pinigus savo nuožiūra, savavališkai sutarę su Europos Komisija. Įdomu, kad užklausus Lietuvos Vyriausybės, kodėl ši bando skriausti regionus tolimesnio sostinės klestėjimo sąskaita, gavau tokį atsakymą: ,, kadangi Lietuva suskirstyta į du regionus, vienas iš jų, kuris yra neturtingas  –  gauna Sanglaudos pinigus, tuo tarpu – kita dalis tų pačių Sanglaudos pinigų turi atitekti Vilniui, kuris negauna jokių europinių pinigų‘‘. Tokie Lietuvos valdžios norai prasilenkia su realybe, nes Sanglaudos pinigai reikalingesni ne sostinei, o mažiems miesteliams ir regionams, kur žmonės gauna gerokai mažiau pajamų ar susiduria su nedarbu dėl riboto darbo vietų skaičiaus.

Traukinys jau nuvažiavo! Didžioji dalis sąskaitų yra apmokėta iš Sanglaudos fondo, o tai reiškia, kad 50 proc. darbų yra padaryta. Liko tik 30 ar 40 proc. lėšų iš Sanglaudos, todėl ar sugebėsime tą likutį pinigų panaudoti tinkamai, kad žmonės gyvenantys regionuose uždirbtų ir turėtų tokias pačias švietimo ar sveikatos paslaugas kaip vilniečiai?

Man apmaudu, kad Sanglaudos politika atskirose šalyse ir regionuose bus iškreipta, jei nebus galima vykdyti nacionalinių valdžių kontrolės, siekiant išsiaiškinti, kokioms reikmėms yra dalinami pinigai. Lietuvos Vyriausybė privalo atsiskaityti Europai ir Lietuvos žmonėms, kur leidžia Sanglaudos pinigus.  

Noriu pasidžiaugti, kad ne vien kalbame apie Lietuvos regionų atskirtį, tačiau ir dirbame, kad apsaugoti regionuose gyvenančių žmonių pinigus – inicijavome peticiją, reikalaudami ES institucijų neatiduoti regionams skirtų Sanglaudos politikos fondų lėšų turtingesniam sostinės regionui. Peticijoje raginome užkirsti kelią pinigų perkėlimui, diskriminuojant vidurio ir vakarų Lietuvos regionų gyventojus, kurių diduma gyvena gerokai prasčiau nei vilniečiai.

Aktyviems Lietuvos piliečiams ne vis vien. Kad vis daugiau Lietuvos žmonių, gyvenančių Skuode, Marijampolėje, Prienuose ar Tauragėje, kelia klausimą, kodėl Lietuvos Vyriausybė užkerta jiems kelią gyventi ne prasčiau, nei sostinėje, ir gviešęsi regionams priklausančių pinigų. Nekantriai laukiu Lietuvos piliečių peticijos, kuria jie prieštarauja Vyriausybės siekiui atimti dalį Lietuvos regionams priklausančios ES paramos, nagrinėjimo Europos Parlamente. @Vaida Pranarauskaitė, gal jau turite žinių, ar Europos Komisija jau pradėjo tyrimą dėl Jūsų peticijoje keliamų reikalavimų?

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com