Europos Parlamento nariai blokuoja pasiūlymą paskelbti branduolinę energetiką ir dujas tvariomis investicijomis
2022-04-01

Žaliųjų bei Socialistų ir demokratų politinės grupės Europos Parlamente patvirtino, kad atmes ES pasiūlymą ženklinti dujas ir branduolinę energiją kaip tvarias investicijas. Mažiausiai pusė Europos Parlamento narių turėtų balsuoti, kad pasiūlymas būtų atmestas.

Europos Komisija vasario pradžioje pasiūlė įtraukti dujas ir branduolinę energetiką į ES tvaraus finansavimo taksonomiją – klimatui nekenksmingų investicijų ženklinimo sistemą. Dėl šio pasiūlymo išsiskyrė Europos Parlamento ir ES šalių nuomonės.

Žaliųjų/ELA politinės grupės Europos Parlamento narys Bronis Ropė teigia, kad Europos Komisijos pasiūlymas buvo paveiktas kai kurių šalių dujų bei branduolinės energetikos lobistų ir prieštarauja Žaliojo kurso bei ES energetinės nepriklausomybės tikslams. „Šis pasiūlymas ne tik kelia abejonių Europos ketinimais klimato atžvilgiu, bet ir gali padidinti priklausomybę nuo iškastinio kuro importo iš Rusijos. Šiandieninėmis aplinkybėmis sudaryti palankias prielaidas Rusijai pasipelnyti iš Europos yra ne tik nebepateisinama, bet ir nusikalstama“.

Europarlamantaro B. Ropės teigimu, investicijų į iškastines dujas ir branduolines elektrines pripažinimas tvariomis brangintų investicijas į pažangias žaliąsias technologijas bei apsunkintų vietinės atsinaujinančios energetikos vystymą. „Nebeturime teisės trypčioti tai į vieną, tai į kitą pusę. Teisingas sprendimas yra tik vienas – tai pilnai ir kryptingai susitelkti į atsinaujinančios energetikos plėtrą ir į energijos efektyvumą didinančių projektų finansavimą. Tad Žaliųjų/ELA politinė grupė, kuriai priklausau, vieningai atmeta Europos Komisijos pasiūlymą investicijas į dujas ir branduolinę energiją pripažinti tvariomis “, – komentavo jis.

Europos Komisija kelis mėnesius kūrė naują ES tvarių investicijų standartą, taip vadinamą ES taksonomiją. Šis standartas apibrėš, kokia ekonominė veikla gali būti laikoma tvaria. Tvarių investicijų klasifikavimas turės poveikį tiek privačioms, tiek ir viešosioms investicijoms. Klasifikatorius bus naudojamas siekiant nustatyti tvarius investicinius produktus ir kitus finansinio sektoriaus standartus, pavyzdžiui, ES žaliųjų obligacijų standartą. Taip pat visos didžiosios įmonės turės atskleisti, kokia apimtimi jos atitinka klasifikatoriaus reikalavimus.

Taksonomija taip pat greičiausiai bus naudojama, priimant būsimus sprendimus dėl Europos ir nacionalinių valstybinių subsidijų. Jei Komisija nepakeis savo sprendimo, gali nutikti taip, kad mokesčių mokėtojų pinigai atiteks dujų ir branduolinei energetikai.

Europos Komisijai paskelbus pasiūlymą dujas ir branduolinę energiją ženklinti kaip tvarias investicijas, Europos Parlamento Žaliųjų/ELA grupė dar iki Rusijai pradedant karo veiksmus Ukrainoje inicijavo viešą peticiją, kviečiančią  stabdyti šį pasiūlymą.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com