Bronis Ropė. Net skaitant šį žodį – kyla siaubas. Bet tam galime padaryti galą.
2022-02-21

Onkologinės ligos istorija paženklintas bent vieno žmogaus iš mūsų artimo rato – giminaičio, draugo ar kolegos gyvenimas. Kiekvieną kartą išgirsti žinią apie šią diagnozę yra didžiulis šokas, net jei ji nustatyta ne mums patiems. Net skaitant žodį – vėžys – kyla siaubas. Yra būdų, galinčių šios ligos sergamumo rodiklius stipriai sumažinti, jei ne sustabdyti apskritai. Pagaliau Europos Parlamente buvo priimtas europinio lygmens dokumentas, kuriuo siekiama pasinaudoti visomis galimybėmis užkirsti vėžiui kelią Europos visuomenėje.

Šiuo dokumentu siekiama panaudoti visas priemones, kurios yra žinomos kaip veiksmingos kovojant su onkologinėmis ligomis. Pradedant labai konkretizuotais prevencijos veiksmais (nuo aplinkos, pramonės, maisto saugos ir pan., iki ankstyvos diagnostikos) ir plečiant iki visų kitų sveikatos sektoriaus paslaugų prieinamumo kiekvienam Europos pacientui, kad kiekvienas žmogus, kur jis begyventų, turėtų galimybę gauti patį pažangiausią ir efektyviausią gydymą.  Mūsų parengtas Kovos su vėžiu komiteto išvadas Europos Parlamentas, galima sakyti, priėmė vienbalsiai.

Vėžys yra antra pagrindinė mirtingumo priežastis Europos Sąjungoje po širdies ir kraujagyslių ligų. Kiekvienais metais nustatoma 3,5 milijono naujų diagnozių ir kasmet nuo vėžio miršta 1,3 milijono žmonių, o tai sudaro 25 proc. visų mirčių. Jei dabartinė tendencija išliks, prognozuojama, kad iki 2035 m. vėžio atvejų skaičius padvigubės, o vėžys taps pagrindine mirties priežastimi Europos Sąjungoje. Tai yra baisi statistika, o už kiekvienos diegnozės egzistuoja konkretaus, gyvo žmogaus ir jo šeimos, jo artimųjų likimai, jų išgyvenimai, aukštyn kojomis apsivertę pasauliai.

Europos kovos su vėžiu plano tikslas – sumažinti vėžio naštą pacientams ir jų šeimoms bei sveikatos priežiūros sistemoms. Lietuvai ypač svarbu, kad planu siekiama išspręsti su vėžiu susijusią nelygybę tarp valstybių narių ir jų viduje. Europos Parlamentas, kaip įstatymų leidėjas ir politikos formuotojas, itin aktyviai dalyvavo formuojant naująjį kovos su vėžiu planą ir susijusius teisės aktų pasiūlymus bei politikos iniciatyvas.

Pasinaudojęs savo kaip Europos Parlamento nario teise, įtraukiau ir nacionalinius partnerius – Lietuvos mokslininkus, medikus, pacientų organizacijas bei visuomenę. Man pavyko įtikinti kolegas europarlamentarus į Kovos su vėžiu planą įtraukti praktiškai visus Lietuvai naudingus pasiūlymus.

Įgyvendinus šį dokumentą, Rytų Europos valstybių, taip pat ir Lietuvos pacientams sveikatos apsaugos sistemų paslaugos taptų prieinamos taip pat kaip ir Vakarų Europoje, didėtų ankstyvos vėžio diagnostikos prieinamumas. Neabejotinai būtų sprendžiamas vaistų prieinamumo bei kainų klausimas, kad Lietuvoje tie patys vaistai nebekainuotų iki 10 kartų brangiau nei, pvz., Vokietijoje, kad kaina būtų vienoda visiems europiečiams pacientams. Taip pat būtų nustatomi vėžio gydymo kokybės standartai visoms valstybėms narėms, siekiant, kad vėžio gydymo būdai būtų vienodai geri ir efektyvūs visose Europos Sąjungos šalyse narėse.

Plano įgyvendinimas užtikrintų platesnį personalizuotos medicinos ir gydymo būdų taikymą. Įgyvendinant priimtą dokumentą, bus galimybė plačiau vykdyti klinikinius tyrimus Vidurio ir Rytų Europos regione, ko šiuo metu itin trūksta Lietuvoje, lyginant su Vakarų Europos šalimis.

Prioritetas prevencijai  yra veiksmingiausias kovos su vėžiu sprendimas. Europos Parlamentas politiniame lygmenyje nedviprasmiškai pripažino kai kurias abejonių nekeliančias onkologinių ligų priežastis ir sąlygas, o tai turės didžiulę įtaką kai kurių pramonės sektorių reguliavimui. Europa visuotinai ima pripažinti griežtesnės alkoholio ir tabako pramonės kontrolės būtinybę kaip efektyvią onkologinių ligų prevencinę priemonę. Pripažinta, kad bent 40 proc. susirgimų būtų galima išvengti, jeigu daugiau dėmesio būtų skiriama profilaktikai. Investicijos atpirktų daug didesnes išlaidas gydymui, praradimus darbo rinkoje ir pan.

Dar vienas itin svarbus aspektas, kurį mums pavyko įtraukti į dokumentą – tai būtinybė užtikrinti taip vadinamą europiečių teisę „būti pamirštam“, kad draudikai, darbdaviai ir bankai nediskriminuotų vėžiu sirgusių asmenų dėl jų ligos istorijos.

Kviečiu Lietuvos žmones padaryti viską, kas priklauso nuo mūsų pačių. Yra žinoma, kad sveikesnė mityba, žalingų įpročių atsisakymas, aktyvi fizinė veikla ir švari aplinka stipriai sumažina onkologinių ligų riziką. Rinkimės vietinę, kiek įmanoma, ekologišką produkciją. Atsisakykime aiškiai mus žalojančių veiklų, keiskime jas į dažnesnius pasivaikščiojimus ar sportą gamtoje. Saugokime švarią aplinką.

O taip pat reikalaukime iš valdžios, kad rūpintųsi tomis sritimis, kurios nepriklauso nuo mūsų pačių. Europos kovos su vėžiu planas – labai geros gairės valstybėms narėms. Tad kelkite šį klausimą nacionalinės valdžios ir savivaldos atstovams, raginkite kuo greičiau įgyvendinti šio plano nuostatas. Mes kartu su Jumis padarėme viską, kad tas dokumentas atsirastų, ir tai jau, galima sakyti, pusė nueito kelio. Nueikime ir kitą pusę – nugalėkime vėžį.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com