Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį vieningai pasmerkė Baltarusijos prokurorų prašymą apklausti buvusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų, remiantis jo tariamais ryšiais su SS vadovaujamu pagalbiniu policijos batalionu, kuris Baltarusijoje vykdė baudžiamąsias operacijas per Antrąjį pasaulinį karą.
"Baltarusijos keliama grėsmė Europos Sąjungoje iki šiol nebuvo pakankamai įvertinta. A. Lukašenka plečia savo veiksmus, darydama spaudimą ES valstybėms ir tai nebegali likti nepastebėta, - teigia Europos Parlamento narys Bronis Ropė, į rezoliucijos tekstą pasiūlęs įtraukti nuostatą, kuria pasmerkiamas Baltarusijos šaukimas apklausti prezidentą Valdą Adamkų. - Tai bandymas įbauginti, manipuliuoti ir kelti sumaištį visuomenėje, ir tokie veiksmai gali būti nukreipti prieš bet kurią ES valstybę".
Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje EP paragino išplėsti sankcijas Baltarusijai po priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske, taip pat įsteigti tarptautinį A. Lukašenkos režimo teismą.
Europarlamentarai vieningai pasmerkė A. Lukašenkos režimo organizuotus ir Kremliaus remiamus veiksmus, "visus Baltarusijos valdžios institucijos bandymus daryti spaudimą ES valstybėms narėms, įskaitant Baltarusijos prokurorų prašymą apklausti buvusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų, remiantis jo tariamais ryšiais su SS vadovaujamu pagalbiniu policijos batalionu, kuris Baltarusijoje vykdė baudžiamąsias operacijas per Antrąjį pasaulinį karą".
Europarlamentarai išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendradarbiavimo su A. Lukašenkos režimu, įskaitant finansinę paramą ir glaudų žvalgybos tarnybų bendradarbiavimą.
Europarlamentarai ragina toliau remti Vilniuje veikiantį Europos humanitarinį universitetą, kuris „puoselėja naująją baltarusių kartą, kovojančią su korumpuota ir nelegitimia šalies sistema“.
"Buvo pritarta ir mano siūlymui raginti valstybes nares apsvarstyti galimybę priimti Rusijoje gąsdinamas arba uždraustas NVO ir prireikus leisti joms veikti iš ES teritorijos, - teigia europarlamentaras B. Ropė. - Lietuvoje mes turime nemažai gerosios patirties, sudarydami sąlygas veikti tiek Europos humanitariniam universitetui, tiek diktatoriškiems režimams oponuojančioms visuomeninėms organizacijoms. Tokia praktika, skatinanti demokratinius procesus Europos Rytuose, galėtų intensyviau plisti ir kitose ES valstybėse".
Balsuojant dėl Europos Parlamento rezoliucijų:
Dėl Baltarusijos – 626 buvo už, 16 – prieš, 36 – susilaikė.
Dėl Rusijos – 564 buvo už, 61 – prieš, 37 – susilaikė.