2012 metais Europos Komisija leido Lietuvai kartu su Europos Sąjungos tiesioginėmis išmokomis taikyti moduliaciją, su sąlyga, kad tiems ūkiams, kuriems ES tiesioginių išmokų suma viršija 5000 eurų, bus taikoma moduliacija, t. y. išmokos bus mažinamos pagal tam tikrą formulę. Pritaikius nuoskaitas, daugeliui stambių pieno ir galvijininkystės ūkių parama, mokama iš nacionalinio biudžeto, buvo sumažinta. Todėl Lietuvos ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės 2013 metais kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami pripažinti neteisėtu reguliavimą, pagal kurį parama stambesniems ūkiams buvo sumažinta daugiau kaip 8,7 mln. eurų. Ūkininkų manymu, moduliacija taikyta neteisėtai, nes tiesioginių išmokų lygis senosiose valstybėse ir Lietuvoje nebuvo suvienodintas. Kadangi teismui nagrinėjant bylas kilo ES teisės aiškinimo ir taikymo klausimas, jis 2014 m. kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą prašydamas priimti prejudicinį sprendimą klausimais, susijusiais dėl tiesioginių išmokų ir papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų mažinimo 2012 m. teisėtumo. Reaguodamas į Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prašymą tarpininkauti, siekiant palankaus ES Teisingumo Teismo sprendimo, B. Ropė dar 2015 m. sausį savo ruožtu kreipėsi į Europos Komisiją, prašydamas paaiškinti, kokių veiksmų Komisija ketina imtis siekdama ištaisyti nepagrįstai pritaikyta moduliacija padarytą žalą.
Belieka pasidžiaugti, jog bendrų pastangų dėka ES Teisingumo Teismas galiausiai priėmė sprendimą: Europos Komisijos sprendimas, kuriuo Lietuvai 2012 m. pritaikyta papildomų tiesioginių išmokų moduliacija, neteisingas.
Kadangi Europos Komisija 2013 m. vasarą priėmė sprendimą, kuriame taip pat numatytas moduliacijos taikymas – leidžiama skirti pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą ir už 2013 m., Lietuva po kelių mėnesių dėl šio sprendimo pateikė ieškinį prieš Europos Komisiją Europos Sąjungos bendrajam teismui. Ši byla buvo sustabdyta, kol bus priimtas sprendimas Europos Sąjungos Teisingumo Teisme svarstomoje prejudicinėje byloje. Tai reiškia, jog bylos „Lietuva prieš Europos Komisiją“ nagrinėjimas dėl Europos Komisijos sprendimo, kuriuo leidžiama Lietuvoje skirti pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už 2013 m., taip pat bus atnaujintas.
B. Ropės užklausą Europos Komisijai bei į ją gautą atsakymą galima peržiūrėti čia:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2015-000433+0+DOC+XML+V0//LT&language=lt
Europos Sąjunga neteisėtai taikė moduliaciją Lietuvos ūkininkams
2015-11-19