Bronis Ropė: Europos Parlamentas užkirto kelią neefektyviems sprendimams dėl GMO
2015-10-29
Bronis Ropė: Europos Parlamentas užkirto kelią neefektyviems sprendimams dėl GMO

Šiandien Europos Parlamentas atmetė Europos Komisijos siūlymą, kuriuo iš dalies norėta pakeisti Reglamento nuostatas dėl valstybių narių galimybės apriboti ar uždrausti genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų naudojimą savo teritorijose. Prieš Komisijos pasiūlymą balsavo ir aktyvūs GMO priešininkai, nes neišbaigtas dokumentas galėjo atnešti daugiau žalos, nei naudos. Tarp taip manančių buvo ir Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys - Bronis Ropė.

"Nors Komisija teigė, kad nori įteisinti pasirinkimo galimybę valstybėms narėms, iš tiesų buvo elgiamasi priešingai. Pirmiausia, siekta apsunkinti pačią GMO atsisakymo procedūrą. Neoficialiai ne tik teisininkai, bet ir Komisijos atstovai, negalėjo aiškiai įvardinti, kokiais motyvais remdamasi valstybė narė galėtų be teisinių pasekmių uždrausti savo teritorijoje GMO produktus. Tai iliustruoja ir Komisijos atstovo per specialų komiteto posėdį ištarti žodžiai, kad valstybės narės turėtų "apsvarstyti tokių priemonių poveikį labai atsargiai", ir kad bet koks draudimas būtų didelis iššūkis valstybei narei", - sako Europos parlamento narys Bronis Ropė.

B. Ropė paaiškino, kad atsižvelgiant į siūlytus pakeitimus, net jei šalims narėms pavyktų uždrausti naudoti genetiškai modifikuotą maistą ir pašarus, būtų neįmanoma sukontroliuoti, kaip šių draudimų laikomasi.

"ES žemės ūkio sektoriuje nebėra sienų kontrolės, todėl neįmanoma užtikrinti, kad genetiškai modifikuoti pašarai nepateks iš šalies, kuri juos leidžia naudoti, į šalį, kuri juos draudžia. Net jei būtų sugalvota kontrolės sistema, tokioms mažoms šalims kaip Lietuva - tai būtų sunkiai pakeliama administracinė našta. Tektų nuolatos tikrinti, kokie pašarai naudojami skirtinguose ūkiuose", - teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys.

B. Ropės nuomone, nors Reglamento pataisomis valstybėms narėms siekta suteikti tariamą apsisprendimo laisvę, tikrasis šių pataisų tikslas yra palengvinti importo leidimų išdavimą naujiems GMO, ko kitais būdais kol kas nepavyko padaryti Europos Komisijai.

"Priėmus pataisas Komisijai būtų daug paprasčiau išduoti leidimus naujiems GMO, nes visiems priešininkams būtų lengva pasakyti - jūs galite patys apsispręsti, tačiau leiskite kitiems naudoti GMO, jei jie to nori. Būtent leidimų išdavimo tvarką labiausiai ir kritikuoja daugelis europarlamentarų, kurie teigia, dabartinė procedūra yra nedemokratiška, o atliekamas naujų GMO rizikos vertinimas aplinkai ir žmonių sveikatai yra per daug paviršutiniška“, - sako Bronis Ropė.

Žaliųjų frakcija Europos parlamente taip pat siekė, kad Komisijos pasiūlymas ne tik būtų atmestas, tačiau ir atsirastų įpareigojimas Komisijai parengti naują dokumentą. Šiam pasiūlymui buvo pritarta. Taip pat žalieji ir kelios kitos frakcijos siūlė įvesti moratoriumą naujų GMO patvirtinimui, tačiau šiam pasiūlymui Parlamento daugume nepritarė.


Daugiau informacijos:
Bronis Ropė
Mob.: 868641744

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com