„Būti ar nebūti?“ – Lietuvos žemdirbių klausimas Europos Komisijai
2015-10-08
„Būti ar nebūti?“ – Lietuvos žemdirbių klausimas Europos Komisijai

Per pastaruosius metus ne vienas Lietuvos ūkininkas, nusivylęs tragiška padėtimi pienininkystėje ir žemomis pieno supirkimo kainomis, likvidavo pieno ūkį ir dar daugelis jų žada atsisakyti karvių auginimo. Nuo praėjusių metų iki dabar šalyje sumažėjo apie 6 tūkst. karvių. „Jei kaime neliks karvių, neliks ir kaimo“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė. Pasak europarlamentaro, aktyviai dirbančio su žemdirbiais ir jų organizacijomis, nėra kito kelio pieno sektoriaus padėties stabilizavimui, kaip tik jungtis pieno gamintojams ir reikalauti iš valdžios institucijų pagalbos reguliuojant pieno rinką ir atsiskaitymo grandinę.

Atsižvelgdama į kritinę pieno sektoriaus padėtį, Europos Komisija vien Lietuvos pieno gamintojams skyrė 12,63 mln. eurų paramos (bendras ES paramos paketas trims Baltijos valstybėms sudaro 28,7 mln. eurų). Pasak B. Ropės, šios paramos efekto pieno sektoriaus stabilizavimui sėkmė priklausys nuo teisingo jos paskirstymo.

„Susitikimų metu su žemdirbiais ieškome konstruktyvių sprendimų, galinčių stabilizuoti situaciją pieno rinkoje. Po Kaune, Tauragėje, Šiauliuose ir Alytuje įvykusių diskusijų su pieno gamintojais nematome kitos išeities, kaip tik įvesti privalomą ES pieno rinkos reguliavimo mechanizmą ir sąžiningo atsiskaitymo grandinės reguliavimo sistemą. Pieno rinka negali būti palikta savieigai, reikia išvengti nesąžiningų veiksmų iš perdirbėjų ir prekybininkų pusės – jokios rekomendacijos, etikos kodeksai ar geros valios memorandumai čia nepadės, – sako vienintelis Lietuvos žemdirbių atstovas Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete B. Ropė. – Vienkartinė finansinė parama merdinčių pieno gamintojų taip pat neišgelbės. Ją skirstant, būtina numatyti konkrečias pagalbos sektoriui priemones ūkininkų derybinę galią didinantiems ilgalaikiams procesams. Vienu tokių sprendimų galėtų būti parama pieno gamintojų kooperatyvams“.

Šiuo tikslu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga inicijavo vieningą Lietuvos kaimo peticiją Europos Sąjungai, kuria reikalaujama:
1. Sukurti europinę pieno rinkos atsiskaitymo grandinės reguliavimo sistemą, kad prekybininkus ir perdirbėjus sudrausmintų bendri visoms ES valstybėms taikomi griežti teisės aktai.
2.Skirti sisteminę ir papildomą europinio biudžeto paramą labiausiai nuo Rusijos embargo nukentėjusių valstybių pieno gamintojams.
3. Visokeriopai remti ir stiprinti pieno gamintojų kooperaciją.
4. Skubiai sukurti naują vieningą ES pieno rinkos reguliavimo mechanizmą.

Susitikimuose su EP nariu B. Rope pieno gamintojai turi galimybę dalyvauti simbolinėje fotosesijoje, kurios metu įamžintos plakatus laikančių žemdirbių nuotraukos bus išsiųstos Europos Sąjungos institucijoms kartu su peticijai surinktais parašais.

Plakatuose užduotas drastiškas dar Viljamo Šekspyro „Hamlete“ keltas klausimas „Būti ar nebūti?“ Europos Komisijai siunčia žinutę, kad nereguliuojamos rinkos sąlygomis Lietuvos pieno ūkiai atsidūrė ties išnykimo riba.

Šį rudenį diskusijas su žemdirbiais B. Ropės biurai surengs visuose Lietuvos regionuose. Pakviesti į diskusiją savo mieste bei pasirašyti peticiją galima EP nario B. Ropės biuruose, įsikūrusiuose visose Lietuvos apskrityse.


Daugiau informacijos www.rope.lt arba telefonu 8 5 2077821.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com