B. Ropė: raginu LR Seimą priimti V. Baltraitienės inicijuojamą įstatymą, kuriuo siūloma sureguliuoti santykius pieno sektoriuje
2015-06-17
B. Ropė: raginu LR Seimą priimti V. Baltraitienės inicijuojamą įstatymą, kuriuo siūloma sureguliuoti santykius pieno sektoriuje

Birželio 17 d. LR Seimo Kaimo reikalų komitetas svarstė V. Baltraitienės „Lietuvos Respublikos ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo“ įstatymo projektą. Birželio 11ąją LR Seimo nariai balsavo dėl šio projekto bei didžiąja balsų dauguma jam pritarė.

Kaimo reikalų komiteto posėdyje dalyvavo ir Europos Parlamento narys Bronis Ropė. Jis informavo KRK narius, jog Europos Parlamente nuolat vyksta diskusijos apie sąžiningų santykių sureguliavimo tarp gamintojų, perdirbėjų ir pardavėjų būtinybę. Tačiau, anot B. Ropės, pieno sektorius yra išskirtinis, nes žaliavą gamintojai privalo realizuoti tą pačią dieną, todėl šis sektorius negali būti nereguliuojamas. Nors ir nenoriai, tą jau pripažįsta ir kitos ES valstybės. Anot B. Ropės, jei šiandien vyktų diskusijos, ar naikinti pieno kvotas, Europos Parlamentas tikrai nepriimtų sprendimo kvotas naikinti. Šiuo metu didžioji dauguma ES valstybių narių pasisako už pieno rinkos reguliavimą. Tačiau Pieno rinkos observatorijai dar nedeleguota rinkos reguliavimo funkcija, o kritinė situacija Lietuvos pieno sektoriuje verčia skubiai ieškoti sprendimų nacionaliniu lygmeniu. Todėl B. Ropė paragino Seimo narius pritarti Žemės ūkio ministrės iniciatyvai ir priimti įstatymą, kuris parodytų žemdirbiams ir visai ES, kad Lietuva reaguoja į labiausiai probleminius sektorius ir ieško sprendimų, kaip jiems padėti. „Žmonės manęs klausinėja, ką daryti, ar beruošti pašarus rudeniui. Ką jiems atsakyti? Kaip galima dirbti su tokiomis pieno kainomis? Kalbėjau su dviem Komisarais – žemės ūkio bei konkurencijos, abu jie man pritarė, kad dabartinė situacija Lietuvoje yra katastrofiška ir kad būtina skubi intervencija į Lietuvos pieno sektorių. Su ES Komisaru žemės ūkiui ir kaimo plėtrai mėginame tartis dėl naujos paramos, skirtos embargo padariniams švelninti, tačiau šįkart ją nukreipiant į ilgalaikę perspektyvą, tai yra, skiriant pieno gamintojų kooperatyvų stiprinimui. Komisaras pažadėjo ieškoti sprendimų vėl paremti Lietuvos pieno sektoriui. Tačiau to nepakanka. Reikalingos ir skubios priemonės nacionaliniu lygmeniu“, priimti pieno gamintojams palankų sprendimą LR Seimo Kaimo reikalų komiteto narius ragino B. Ropė.

Posėdyje dalyvavę žemdirbiai į Kaimo reikalų komiteto narius kreipėsi, rankose laikydami butelius pieno. ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas pabrėžė: „Prekybos tinkluose toks litras pieno kainuoja virš euro. Ūkininkas tegauna 17-19 centų. Jei šiandien supirkėjas atsisako už tam tikrą kainą pieną supirkti, ūkininkui nelieka nieko kito, kaip sutikti su supirkėjo siūloma kaina. Pienas – ne tas produktas, kur gali ramiai palaukti sandėlyje geresnių kainų“. Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pieno gėlė“ direktorius Jonas Kuzminskas antrino A. Stančikui, palaikydamas Ministrės iniciatyvą ir retoriškai klausdamas LR Seimo narių: kas bus, kai situacijos neapsikentę ūkininkai išskers karves? Pieno gal ir įsivešite iš užsienio, bet iš ko mokėsit bedarbio pašalpas tiems, kurie nutars pasitraukti nuo pieno gamybos? Kas liks kaime, jei žmonių ten niekas neberiš pasilikti ir dirbti?

LR Seimo Kaimo reikalų komitetas prie šio klausimo svarstymo dar grįš ketvirtadienį. Birželio 23 d. Seimas turėtų galutinai balsuoti dėl minėto įstatymo priėmimo.
 

NUOTRAUKOS