Nuo monopolistų ir privatininkų kenčiantys Trakų rajono gyventojai ne daug kuo skiriasi nuo kitų savivaldybių. Šiuo požiūriu išimtis būtų Ignalinos rajonas, kuriame visas šilumos ūkis yra savivaldos (o tai reiškia ir vietos žmonių) rankose. Unikalia Ignalinos rajono savivaldybės patirtimi balandžio 8 dieną atvyko pasidalinti renovacijos ekspertu vadinamas Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Negausus Trakų gyventojų būrys su europarlamentaru susitiko Trakų rajono kultūros rūmuose. Tačiau nedideliu gyventojų susidomėjimu renovacijos galimybėmis Bronis Ropė nė kiek nenustebo, kadangi ir pačioje Ignalinoje daugiabučių namų renovacija buvo susidomėję tik šeši žmonės. Tiesa, tai vyko prieš gerus penkerius metus. Šiais metais beveik visi Ignalinos rajono daugiabučiai ir viešieji pastatai yra renovuoti. Taigi laiko prasme Trakų rajono atsilikimas gal ir nėra didelis, bet darbų prasme atsilikimą galima matuoti šviesmečiais.
Pirmiausia trūksta vietos valdžios požiūrio ir gero susirūpinimo savo pačių rinkėjų gyvenimo kokybe. Tuo tarpu laikas nelaukia. Bronis Ropė išdavė viešą paslaptį, kad galimybių renovuoti namus gaunant valstybės paramą vis mažėja. Jeigu šiuo metu yra kompensuojama 40 proc. renovacijos kainos, tai jau kitąmet šis procentas gali sumažėti per pusę, todėl, jei Trakų rajonas nesuskubs dar šiais metais pradėti daugiabučių namų renovacijos procesą, vėliau daugiabučių savininkams tai kainuos ženkliai daugiau.
Su europarlamentaru susitikę Trakų gyventojai, pasiremdami žiniasklaidos informacija, dėstė abejones, ar tikrai renovavus namus sumažės sąskaitos už šildymą, ar prie to sumažėjimo taip pat prisidės dujinių katilinių pakeitimas biokuro katilinėmis. Ypač kai šalia esančioje sostinėje per įvairius tarpininkus parduodamas biokuras pabrangsta vos ne du kartus. Į tai Bronis Ropė atsakė, kad pagrindinė tokių nesėkmių priežastis yra ta, kad savivaldybės leidžia monopolines sritis (tokias kaip šilumos ūkis, viešasis transportas, komunalinės paslaugos ir kt.) privatizuoti arba išnuomoti privatininkams. Privatininkai visada suinteresuoti kuo didesniu pelnu. Žvelgiant į kitų savivaldybių patirtį, visur kur šilumos ūkyje dalyvauja privačios bendrovės, šilumos kaina 20 – 30 proc. didesnė. Tuo įsitikinti galima apsilankius internetinėje svetainėje www.regula.lt.
Renovacijos procesas yra neatsiejamas nuo visos grandinės renovavimo: nuo katilinių, iki vamzdynų ir daugiabučių namų. Ignalinos mieste šiluma neišeina pro katilinės kaminą, nes ekonomaizerių pagalba ji gražinama į sistemą. Pakeitus visas šilumos trasas, taip pat sutaupyta labai daug. Jeigu anksčiau virš šilumos trasų žiemos metu nutirpdavo sniegas ir žaliuodavo žolė, dabar to visai nematyti. Šilumos nuostolis dėl senų vamzdynų vietomis siekė net iki 30 proc., o dabar tesiekia 8 proc.
Biokuro katilinę Ignalina pasistatė savo lėšomis ir, pasak Bronio Ropės, net ir mažai savivaldybei tai nėra labai brangi investicija. Biokurą Ignalinos rajono savivaldybė perka iš vietos įmonių be jokių tarpininkų ir mažiausiomis kainomis. Šilumos trasos pakeistos Europos Sąjungos lėšomis. Tuo pasinaudoti galėtų ir Trakų rajono savivaldybė.
Renovacijos tikslas Ignalinoje buvo, kad gyventojai mokėtų tiek pat arba šiek tiek mažiau, bet gyventų kapitaliai suremontuotame name. Jeigu anksčiau žiemos metu gyventojas už šilumą mokėdavo 400 Lt, tai dabar moka 200 Lt už šilumą ir 180 Lt už renovaciją, tačiau turi naujus langus, sutvarkytą laiptinę, rūsį, naujus vamzdynus, naują elektros instaliaciją, naują stogą ir t.t. Dėka savivaldybės ir gyventojų prižiūrimų renovacijos darbų daugiabučių gyventojai gyvens komfortiškai ir nesirūpinus namo remontu mažiausiai 10 – 15 metų. Visi renovacijos darbai yra apdrausti ir tai yra papildoma garantija, kad išaiškėjus darbų brokui gyventojai nebus paliekami vieni spręsti iškilusios problemos.
„Jeigu nereikalausi, tai ir neturėsi“, – Trakų gyventojams teigė optimizmo nestokojantis Europos Parlamento narys Bronis Ropė. Kadangi Trakų rajono savivaldybėje vyks pakartotiniai savivaldos rinkimai, gyventojai turėtų nesnausti ir reikalauti permainų jau dabar. Tuomet bus aišku, ar dabartinė valdžia gali toliau deramai vykdyti savivaldos funkcijas.
Susitikimą su Europos Parlamento nariu B. Rope surengė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Kaip reanimuoti Trakų šilumos ūkį
2015-04-10