EP narys Bronis Ropė susitiko su Lietuvos žemdirbių savivalda
2015-02-05
EP narys Bronis Ropė susitiko su Lietuvos žemdirbių savivalda

Vasario 4ąją Briuselyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Europos Parlamente Bronis Ropė susitiko su LR žemės ūkio rūmų pirmininku A. Stančiku. Sunerimę dėl ypač įtemptos situacijos Lietuvos pieno sektoriuje, prie diskusijų stalo sėdę B. Ropė ir A. Stančikas daugiausiai dėmesio skyrė aptarimui, kokių bendrų veiksmų būtų galima imtis šiai situacijai švelninti.

Kalbėjęs apie netrukus Lietuvos pieno gamintojus pasieksiančias Europos Komisijos ir nacionalinio biudžeto kompensacijas už 2014 m. rugpjūtį – lapkritį patirtus nuostolius dėl Rusijos embargo bei pasidžiaugęs, kad bendru darbu šių kompensacijų pavyko pasiekti, B. Ropė siūlė mėginti siekti tokių kompensacijų ir už 2014 m. gruodį - 2015 m. pirmąjį ketvirtį. Dar pernai metų pabaigoje B. Ropė padėkojo naujajam ES Komisarui Filui Hoganui už 2014-aisiais Baltijos šalių žemdirbiams ištiestą simbolinę pagalbos ranką. Atsakydamas Komisaras pažadėjo, jog ir 2015 m. jis atidžiai stebės situaciją pieno sektoriuje ir prižiūrės, ar skirtos paramos priemonės yra veiksmingos. Anot B. Ropės, vieningame trijų Baltijos šalių formate, apsijungus žemdirbiams, Europos Parlamento nariams ir valdžios institucijoms būtų galima bandyti įrodyti Europos Komisijai, kad Baltijos šalių žemdirbiams ir už sekantį laikotarpį reikalingos kompensacijos, kurios suteiktų laikiną atokvėpį žemiausias Europos Sąjungoje kainas už žaliavinį pieną gaunantiems Lietuvos, Latvijos ir Estijos pieno gamintojams. Šio susitikimo metu nuspręsta, kad LR ŽŪR inicijuos diskusiją su Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Latvijos bei Estijos žemdirbių organizacijomis dėl galimų bendrų veiksmų, siekiant spręsti situaciją Baltijos šalių pieno sektoriuje.

Susitikimo metu daug kalbėta apie santykių tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų skaidrumą ir sąžiningumą. Susitikimo dalyviai diskutavo apie Europos Parlamente vykstančias diskusijas dėl sąžiningų santykių maisto grandinėje bei apie galimą privalomą jų reglamentavimą. A. Stančikas išreiškė abejones, ar dabartinė itin įtempta situacija pieno sektoriuje nėra pasipelnymo įrankis pieno perdirbėjams ir prekybininkams. Susitikime daug kalbėta apie ūkininkų, ypač pieno gamintojų, kooperaciją – nors pieno supirkimo sektorius yra labiausiai kooperuotas žemės ūkio sektorius Lietuvoje, šis reiškinys, regis, tendencingai gniuždomas – pieno gamintojų kooperatyvai teigia turintys įrodymų, kad pieno supirkėjai jiems tendencingai moka mažesnes kainas už tos pačios kokybės žaliavinį pieną, nei tiesiogiai perdirbėjams pieną pristatantiems pavieniams ūkininkams. Susitikimo dalyviai nutarė bendrai ieškoti sprendimų, kaip užtikrinti skaidrumą ir sąžiningumą tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų.

Susitikimo metu B. Ropė taip pat diskutavo su A. Stančiku apie transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystę (laisvosios prekybos sutartį tarp JAV ir ES) bei Europos Parlamento sprendimą suteikti galimybę pačioms valstybėms narėms spręsti, ar leisti auginti savo teritorijoje GMO. B. Ropė pareiškė balsavęs prieš tokį Europos Komisijos siūlymą ir neslėpė nusivylimo tokiu Europos Parlamento sprendimu. Galutiniame dokumente, dėl kurio apsisprendė Europos Parlamentas, ne tik leista ES šalims narėms lengviau išsikovoti teisę neauginti ES įteisintas GMO veisles, bet ir palengvintas naujų GMO veislių autorizavimas.

„Kai viena šalis uždraudžia pas save auginti GMO, tačiau kaimyninė šalis ima auginti naujas GMO veisles, toks draudimas gali tapti beprasmis, nes atsiranda genetinės taršos per sienas galimybė. GMO yra gyvi organizmai, todėl sėkmingai gali plisti tiek patys (vėjui ir vabzdžiams pernešant žiedadulkes), tiek ir tarptautinės prekybos keliais, kurių didelė dalis eina ir per Lietuvą. Todėl aš ir Žaliųjų frakcija nepalaikė šios direktyvos dalies. Galutiniame variante ji tapo per silpna, kad iš tikrųjų galėtų deramai apsaugoti mus nuo galimos genetinės taršos mūsų pasėliuose, kas grėstų naujais nuostoliais mūsų ūkininkams, jeigu taip atsitiktų“, - teigė B. Ropė. A. Stančikas išreiškė nuogąstavimus, kad Europos Sąjungoje nebeliko vieningo GMO reguliavimo. B. Ropės teigimu, derybose dėl šios sutarties turi atsirasti saugikliai, apsaugosiantys rinkas nuo žemesnius kokybės, gyvūnų gerovės, gamybos standartus atitinkančios produkcijos.

Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė sutarė su A. Stančiku bendradarbiauti ir ateityje, aktyviai kelti žemės ūkio sektoriaus problemas ir spręsti jas kartu su žemdirbių savivalda.

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com