Bronis Ropė: J.C Junckerio pozicija teikia vilčių Lietuvai
2014-07-11
Bronis Ropė: J.C Junckerio pozicija teikia vilčių Lietuvai

Europos liaudies partijos kandidatas į Europos Komisijos vadovus Jean Claude Juncker susitiko su Europos Parlamento Žaliųjų frakcija (Greens/EFA) ir atsakė į parlamentarų klausimus. Kandidatas komentavo savo viziją dėl veiningos ES energetikos politikos, laisvos prekybos sutarites su JAV, investicijų skatinimo, migracijos, Junckeris taip pat atsakė ir į Europos parlamento nario Bronis Ropės klausimą dėl išmokų žemdirbiams skirtumų ES.

Būsimas komisijos vadovas yra nusiteikęs ryžtingai

J.C. Junckeris savo atsakymuose į Žaliųjų frakcijos narių klausimus, pristatė savo poziciją dėl biudžeto taupymo politikos ES. Anot Junckerio – jis yra biudžeto drausmės šalininkas, tačiau nepalaiko perdėtos taupymo politikos ir mato socialinius taupymo kaštus. Jis pažadėjo kurti vieningą ES energetikos politiką ir išsakė viltį, kad šalys eis vieningos energetikos biržos kūrimo linkme, siekiant sustiprinti kontinento energetinę nepriklausomybę. Jis taip pat mato Europą – kaip pirmaujantį kontinentą pagal atsinaujinančių šaltinių plėtrą, pastaruoju metu JAV, Japonija padarė didžiūlį šuolį šiuo klausimu. Kandidatas pasisakė už didesnę paramą besivystančioms šalims, iš kurių į Europą atkeliauja daug migrantų, deklaravo savo pasiryžimą kovoti prieš šešėlinę ekonomiką. Kaip buvęs Luksemburgo premjeras jis pabrėžė, kad atėjo laikas keisti bankų diskretiškumo politiką ir siekti, kad didelės tarptautinės korporacijos mokėtų sąžiningus mokesčius ten, kur jos veikia ir neturėtų jokių galimybių išvengti jų mokėjimo.

Kandidatas į Komisijos vadovo postą susitikime taip pat pasakė skeptišką nuomonę apie skalūninių dujų išgavimą ardant skalūnų sluoksnį. „Aš asmeniškai esu prieš tokią praktiką. Negalime stačia galva pulti į naujas technologijas, neištyrę jų poveikio žmonėms ir aplinkai. Reikalingos investicijos technologijoms ištobulinti, kad dujų išgavimas neturėtų neigiamų pasekmių“, – teigė J. C. Juncker.

Konstruktyvi J.C. Junckerio reakcija dėl senos Lietuvos problemos

Bronis Ropė paklausė, ar 2017 metais, kai bus peržiūrimas ES biudžetas, yra tikimybė peržiūrėti išmokų politiką ir priartinti mažiausiai gaunančių šalių ūkininkų išmokas prie ES vidurkio, taip sumažinus iškreiptas konkurencijos sąlygas ir sprendžiant regioninio vystymosi netolygumus Europoje?

Pristatydamas situaciją būsimam komisijos vadovui, Bronis Ropė paminėjo, kad trijų Baltijos šalių, Rumunijos ūkininkų išmokos yra gerokai žemiau Europos Sąjungos šalių vidurkio. Tuo tarpu žemės ūkio veiklos kaštai Baltijos šalyse ne itin skiriasi nuo kaštų kitose ES šalyse: energetiniai kaštai pas mus netgi didesni, techniką taip pat perkame tą pačią, lieka taupyti darbo jėgos sąskaita. Tai skatina emigraciją. Skurdo, nelygybės, uždarbio vidurkio rodikliai yra prasčiausi būtent mūsų šalyse. Susidaro uždaras ratas. Juk nuo didelės emigracijos didėja socialinė įtampa, nepasitikėjimas ES.

Kandidatas į Europos Komisijos pirmininkus atsakydamas į Bronio Ropės klausimą, patikino, kad “klausimas dėl išmokų netolygumo Europoje yra jam žinomas ir diskusija dėl išmokų suvienodinimo tikrai vyks 2016-2017 metais”. Tačiau būsimas komisijos vadovas nesiėmė deklaruoti konkrečių pažadų, ar išmokos bus visiškai suvienodintos.

J.C. Juncker atsakydamas šį klausimą teigė, jog daugiametės finansinės perspektyvos laikotarpio viduryje bus galimybė peržiūrėti lėšų paskirstymą. „Man ši problema žinoma. Sprendimas dėl tiesioginių išmokų vokų buvo priimtas 2013 m. ir manau, jog tai yra žingsnis reikiama kryptimi. Klausimas dėl tiesioginių išmokų netolygumo yra diskutuotinas, į šią problemą reikia atkreipti dėmesį ir tai bus svarstoma peržiūros metu“ – kalbėjo J. C. Juncker.

Kandidatas į EK vadovus pademonstravo, kad “asmeniškai domėjosi mūsų šalies ir kitų šalių keliamu klausimu, skaitė mokslininkų išvadas dėl tokios išmokų situacijos, susidariusios vieningoje ES žemės ūkio rinkoje po derybų dėl atskirų šalių stojimo.” J.C. Junckeris paminėjo argumentą, kad “naujos ES šalys narės gavo didelę struktūrinę paramą stodamos į ES”. Kita vertus, pretendento į Komisijos vadovus atsakyme nebuvo aiškių dabartinės komisijos pozicijos gynybos požymių.

Anot Bronio Ropės, toks konstruktyvus Europos Parlamento valdančios partijos atstovo išmokų nelygybės vertinimas yra neblogas signalas Lietuvai. Šiuo metu niekas ir nesitikėjo, kad J.C. Junckeris ims dalinti pažadus, bet jo atsakymas buvo pakankamai pozityvus ir teikiantis vilčių Lietuvai bei kitoms EP šalims esančioms analogiškoje situacijoje.

Bronio Ropės manymu, jei sąlygos žemdirbiams būtų suvienodintos, atsirastų daugiau galimybių kurti žaliąsias darbo vietas. Apie tai kalba šių metų liepos 2 dieną paskelbtas EK komunikatas, kuriame pabrėžiama, kad Europa turi išnaudoti istorinę ekologinės transformacijos galimybę.

Lietuvoje trečdalis žmonių gyvena kaime, nedarbas kaimo vietovėse yra labai didelis, bet tuo pačiu dideli žemės plotai nepanaudojami visai. Tai reiškia, kad yra milžiniškos galimybės žemės ūkiui, žaliosios energetikos gamybai, kas leistų didinti nepriklausomybę nuo importinio iškastinio kuro.Susitikimo įrašas: http://greenmediabox.eu/live/juncker

Apklausa

Kaip vertinate elektros rinkos liberalizavimo procesą?
Pasirinkimai

Facebook

Briuselis
+32(0)2 28 45384
bronis.rope@europarl.europa.eu
martynas.norbutas@europarl.europa.eu
Vilnius
+370 5 2077821
vilnius@rope.lt
Kaunas
+370 673 81231
ruta@rope.lt
Alytus
+370 671 32034
zita.valiuniene@gmail.com
Marijampolė
+370 671 13018
audriusbfg@gmail.com
Telšiai
+370 610 09137
remdaiva@gmail.com
Tauragė
+370 677 64721
+370 601 230381
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 687 54250
siaudinis.henrikas@gmail.com
Panevėžys
+370 675 06277
panevezys@rope.lt
Klaipėda
+370 691 44132
j.klaudija@gmail.com