Politinė reklama. Administruojama EP nario B. Ropės biuro.
Ar jums yra tekę susidurti su situacija, kai Lietuvoje ir kitoje ES šalyje buvo parduodama vienodai ar labai panašiai supakuota prekė tuo pačiu pavadinimu, bet jos sudėtis ir kokybė skyrėsi?

Taip

Ne

Niekada neatkreipiau į tai dėmesio.

Negalime leisti, kad dalis Europos piliečių būtų traktuojami kaip antrarūšiai!


Prieš pat prasidedant plenarinės sesijos diskusijoms, baigėme rengti mūsų, Žaliųjų / ELA grupės pasiūlymus dėl dvejopos produktų kokybės. Kaip žinia, pernai metų viduryje kilęs vadinamasis “Nutella-geitas” ir plataus vartojimo prekių bei maisto produktų kokybės tyrimas keliose Vidurio ir Rytų Europos šalyse atskleidė šokiruojančius faktus - tuo pačiu prekės ženklu pažymėtų gaminių kokybė „senosiose“ ir „naujosiose“ valstybėse skiriasi, ir skiriasi ne pastarųjų naudai.

Reaguodamas į tokias išvadas, Europos Parlamentas pradėjo rengti pranešimą, kaip pašalinti tokias praktikas ir susigrąžinti Europos piliečių pasitikėjimą Europos pramone ir prekyba. Garbė ir atsakomybė būti šešėliniu Žaliųjų / ELA pranešėju šiuo klausimu teko man.

Pranešime dėl dvejopos produktų kokybės siūlau akcentuoti, jog pats dvejopų gaminių sudėčių egzistavimas kelia pagrįstas abejones dėl Bendrosios rinkos veikimo ir griauna pasitikėjimą Europos idėja. Negalime leisti, kad dalis Europos piliečių būtų traktuojami kaip antrarūšiai ir todėl turime griežtai kovoti su tokiomis gamybinėmis ir prekybinėmis praktikomis. Šią užduotį turi atlikti tiek nacionalinės ar regioninės, tiek ir europinės institucijos.

Būdami įsipareigoję gero valdymo principui, turime pareigą užtikrinti, kad priemonės, skirtos neleisti tuo pačiu prekiniu ženklu pažymėtų, tačiau skirtingos sudėties gaminių patekimo į Bendrąją rinką, sukurtų naują administracinę naštą arba didintų administracinį aparatą. Todėl siūlau, kad ši rinkos priežiūros funkcija būtų priskirta kuriai nors egzistuojančiai ES agentūrai. Pradžioje norėjau rekomenduoti, kad tai galėtų atlikti Europos maisto saugos agentūra, tačiau visgi nusprendėme, kad geriau teisę dėl tokio sprendimo palikti pačiai Europos Komisijai.

Taip pat pabrėžiau, jog Europa, savo šūkiu paskelbusi „suvienijusi įvairovę“, turi būti lanksti. Lankstumas gaminių sudėties srityje turi pasireikšti leidimu naudoti skirtingus to paties gaminio receptus, jei apie tai bus aiškiai nurodoma. Ir nurodoma ne smulkiu šriftu kur nors gaminio nugarėlėje. Skirtingi gaminio receptai gali būti naudojami, jei to reikalauja skirtingi vietiniai receptai, ar tam naudojami vietiniai produktai. Tačiau tokiu atveju vartotojai turi būti aiškiai informuojami, o įmonės, tiekiančios skirtingos sudėties, tačiau tuo pačiu prekės ženklu pažymėtus gaminius, ant gaminio aiškiai informuos vartotojus apie tai, kokiam regionui konkrečios sudėties gaminys yra taikomas.

Kartu noriu pabrėžti vadinamųjų „minkštųjų“ priemonių ir pilietinės visuomenės vaidmens svarbą. „Minkštosios“ priemonės šiuo atveju - apeliacija į pačius gamintojus, raginimas savanoriškai atsisakyti su sąžininga konkurencija ir sąžiningu vartotojų informavimu nesuderinamos praktikos. Skubėjimas bausti ir drausti ne visuomet duoda geriausius rezultatus ir tikrai nepadeda ugdyti sąmoningumo. Na, o pervertinti pilietinės visuomenės vaidmenį atskleidžiant tokio pobūdžio piktnaudžiavimus tikrai neįmanoma - būtent piliečių budrumas ir suinteresuotumas ginti savo teises padėjo iškelti šią problemą į paviršių ir esu įsitikinęs, bei stengiuosi įtikinti ir kolegas, kad tiek europinės, tiek nacionalinės institucijos turi visokeriopai skatinti tokį pilietinį aktyvumą.
EP nario biurai ir atstovai visoje Lietuvoje
Vilnius
+370 5 2077821,
vilnius@rope.lt

Kaunas
+370 673 81231,
ruta@rope.lt

Alytus
+370 671 32034,
zita.valiuniene@gmail.com

Marijampolė
+370 671 13018,
audriusbfg@gmail.com

Telšiai
+370 610 09137,
remdaiva@gmail.com

Tauragė
8 677 64721
+370 601 23038
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 621 16048,
deimantemalikenaite94@gmail.com

Briuselis
+32(0)2 28 45384,
bronis.rope@europarl.europa.eu
dmitrij.kulik@europarl.europa.eu
milda.joksaite@europarl.europa.eu

Panevėžys
+370 674 61982,
panevezys@rope.lt


Klaipėda
+370 674 51078,
j.klaudija@gmail.com