Ar jums yra tekę susidurti su situacija, kai Lietuvoje ir kitoje ES šalyje buvo parduodama vienodai ar labai panašiai supakuota prekė tuo pačiu pavadinimu, bet jos sudėtis ir kokybė skyrėsi?

Taip

Ne

Niekada neatkreipiau į tai dėmesio.

EP narys B. Ropė: karvių skeletai Briuselyje, arba išbrangusio sviesto kaina


Nepaisant to, kad dešimtmečiais neregėta pieno krizė po truputį atsitraukia, dėl sektoriaus ateities sunerimę Europos pieno gamintojai vėl protestuoja Briuselyje. Strasbūre vykstant  Europos Parlamento plenarinei sesijai, Briuselyje prie Europos Komisijos pastato atgabenti karvių skeletai dar kartą atkreipia dėmesį į trapią situaciją ES pieno sektoriuje.

Komentuodamas pieno gamintojų protesto akciją, kuria reikalaujama įtraukti pieno rinkos reguliavimo priemones į Bendrąją žemės ūkio politiką, EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė pabrėžia: viena po kitos žemės ūkio sektorių sukrėtusios krizės įrodo, kad dabartinė BŽŪP struktūra nėra pakankamai stipri ir nepajėgia efektyviai apsaugoti ūkininkų. Anot europarlamentaro, inicijuojant derybas dėl BŽŪP reformos, būtina apsvarstyti galimybę įtraukti į ją pasiteisinusias ir efektyvias priemones, pavyzdžiui, laikino savanoriško pieno gamybos mažinimo programą, įsijungiančią, pradėjus kristi žaliavos supirkimo kainoms.

Europos pieno taryba, kuriai priklauso ir Lietuvos pieno gamintojų asociacija, reikalauja Europos Komisijos įtraukti į sekančio finansinio laikotarpio Bendrąją žemės ūkio politiką pieno rinkos krizių valdymo instrumentą. Šį pasiūlymą Europos pieno taryba grindžia savo suformuluota Rinkos atsakomybės programa (Market Responsibility Programme), paremta savanoriško kompensuojamo laikino gamybos mažinimo principu, sektoriuje pasirodžius pirmiesiems krizės požymiams. Būtent šiuo pasiūlymu rėmėsi laikinosios Europos Komisijos priemonės, aktyvuotos krizei pieno sektoriuje įsisiūbavus (kuomet už savanorišką laikiną pieno gamybos mažinimą gamintojams buvo kompensuojama). Tikėtina, kad būtent ši laikina priemonė padėjo suvaldyti sektorių nustekenusią krizę ir sureguliuoti žaliavinio pieno kiekius bei pasiekti, kad pieno gamintojams mokamos kainos priartėtų prie gamybos savikainos. Įsitikinę šios priemonės veiksmingumu bei kritikuodami Europos Komisijos vykdomą intervencinių pirkimų metodiką, Europos pieno tarybos nariai reikalauja pradėti diskusijas dėl minėtos rizikos valdymo priemonės įtraukimo į sekančio laikotarpio Bendrąją žemės ūkio politiką. Šį siūlymą protestuotojai išsakė susitikime su ES Komisaro Filo Hogano bei Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio kabinetų atstovais.

Plenarinės Europos Parlamento sesijos Strasbūre metu kaip tik diskutuojama apie Europos Sąjungos biudžetą ir tikslingą jo paskirstymą. Anot europarlamentaro B. Ropės, prekybos centruose šoktelėjusios sviesto ir kitų pieno produktų kainos dar nereiškia, kad sektoriuje įsivyravo stabili situacija, todėl, palaikydamas pieno gamintojų kovą už išlikimą, B. Ropė ragina Europos Komisijos atstovus ir kitus BŽŪP formuotojus apsvarstyti galimybę įtraukti krizių prevencijos priemones į būsimąją politiką, siekiant efektyviai užkirsti kelią krizėms dar prieš joms įsibėgėjant.


Nuotraukos
EP nario biurai ir atstovai visoje Lietuvoje
Vilnius
+370 5 2077821,
vilnius@rope.lt

Kaunas
+370 673 81231,
ruta@rope.lt

Alytus
+370 671 32034,
zita.valiuniene@gmail.com

Marijampolė
+370 671 13018,
audriusbfg@gmail.com

Telšiai
+370 610 09137,
remdaiva@gmail.com

Tauragė
8 677 64721
+370 601 23038
taurage@rope2014.lt
Ignalina
+370 621 16048,
deimantemalikenaite94@gmail.com

Briuselis
+32(0)2 28 45384,
bronis.rope@europarl.europa.eu
dmitrij.kulik@europarl.europa.eu

Panevėžys
+370 674 61982,
panevezys@rope.lt